Stalking – jak sobie z nim radzić?

Posted by

Od pewnego czasu ktoś Cię nachodzi, wysyła kwiaty, listy, maile i sms, na których odbiór nie masz zupełnie ochoty? Warto zacząć reagować i przedsięwziąć pewne kroki prawne w tej kwestii. Chociaż być może początkowo wydawało się nam to dość zabawne, to jednak z czasem zaczynamy mieć tego dosyć gdyż zaczyna nas to dręczyć. Jeśli tak jest, a osoba, która tak uporczywie Cie nęka nie reaguje na prośby zaprzestania tych czynności, musimy uświadomić sobie, że oto staliśmy się ofiarą stalkingu.

Stalking a sytuacja prawna w Polsce

W Polsce wykroczenie czy też tego rodzaju zachowanie ze strony danej osoby nosi nazwę uporczywego nękania i zaledwie od kilku lat zostało ono uznane za jawne przestępstwo. W jaki sposób należy jednak postępować, kiedy staniemy się jego ofiarami nie każdy już dokładnie wie. Co więcej wiele osób przyjmuje, że tego rodzaju sytuacja mogła zostać przez nich sprowokowana i starają się traktować ją jako temat tabu. Musimy zdać sobie jednak sprawę z faktu, że polskie prawo przewiduję karę pozbawienia wolności od lat trzech do nawet dziesięciu lat za to przewinienie w przypadku gdy przestępca doprowadzi do załamania psychicznego nękanej przez siebie ofiary. W przypadku gdy zaistnieje sytuacja gróźb karalnych, wówczas wymiar kary może być jeszcze bardziej surowy.

Kiedy iść na policję

Jeśli zdecydujemy się pójść na policję, zabierzmy ze sobą wszelkie dowody prześladowania: listy, prezenty, sms, maile czy też fotografie lub jeszcze coś innego, co jest w naszym posiadaniu. Warto także znaleźć świadków, którzy widzieli lub słyszeli rozmowy pomiędzy tobą a przestępcą. Te oraz innego rodzaju dowody, które posiadamy lub zdobyliśmy pozwolą na udowodnienie winy oraz wymierzenie odpowiedniej kary.

Po złożeniu zawiadomienia zostanie sporządzony odpowiedni protokół a sprawa zostanie skierowana do sądu z powództwa cywilnego. Po kilku tygodniach otrzymamy list z sądu z ustaloną datą posiedzenia sądowego lub też terminu wyznaczonej rozprawy. Często taka informacja z sądu potrafi porządnie nastraszyć napastnika na tyle, że zaprzestanie on nękania. Mimo wszystko warto jest doprowadzić sprawę do końca, choćby z racji faktu, że wkrótce osoba ta może ponownie uaktywnić swoje działania i to w znacznie bardziej nasilony sposób. Mimo, iż nie będzie to łatwe, starajmy się normalnie żyć, spotykać się z przyjaciółmi, wychodzić do pracy itd. Nasz strach potęguje tylko działanie przestępcy. Nie warto również wchodzić z nim w żadne utarczki słowne czy też inne konwersacje. Wszelkie poczynania należy ignorować do czasu rozprawy oczywiście, zbierając wszystkie dowody jego działań.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *