Mediacja czy sprawa sądowa?

Posted by

Obecność w sądzie na sali rozpraw nie jest na pewno dla nikogo miłym i przyjemnym doświadczeniem zwłaszcza, gdy sprawa na jakiej mamy się stawić dotyczy naszego pożycia małżeńskiego czy też rodzinnego. Czy istnieje jednak inny sposób, abyśmy nie musieli stawiać się w sądzie, ale w dalszym ciągu nie pozostawiać tych spraw swojemu biegowi i do końca niepozałatwianych? Z pewnością jest, należy tylko wiedzieć jak można to ominąć. Niestety wiele osób nie jest raczej w samodzielny sposób temu sprostać i bywają one zmuszone do korzystania z fachowych porad adwokata lub radcy prawnego.

Kiedy przydadzą się mediacje

W przeważającej liczbie przypadków mediacje dotyczą porozumień ludzi w sprawach związanych z kontaktami z dziećmi. Osoba będąca mediatorem pełni role bezstronnego doradcy, który służy doradztwem i pomaga ludziom rozwiązać panujący pomiędzy nimi konflikt. Mediatora, podobnie jak pracownika sądu czy adwokata obowiązuje tajemnica zawodowa, której nie może w żaden sposób złamać, dlatego ludzie mogą ze sobą rozmawiać zupełnie swobodnie. Rodzice dziecka mogą ustalić pomiędzy sobą czas, miejsce oraz częstotliwość spotkań podobnie jak było by to podczas rozprawy sadowej tyle, że omijają nas w tym przypadku wszelkie procedury oraz koszty sądowe. W przypadku gdy strony mediacji dojdą do wzajemnego porozumienia, mediator sporządza odpowiedni protokół, który ma dokładnie taką samą moc jak postanowienie sądu. Znalezienie odpowiedniego mediatora nie jest zazwyczaj jakoś wybitnie trudne.

Co można zrobić

Przeważnie wystarczy wybrać się do sadu i zwrócić się z prośbą o uzyskanie listy dostępnych mediatorów oraz spraw, w jakich się oni specjalizują. Takie postępowanie z naszej strony zapewni przyjazne rozwiązanie problemu. Zaletą mediacji jest także bez wątpienia fakt, że o ile w sądzie to sędzia decyduje zazwyczaj o wyniku sprawy, co wcale nie musi być zadowalające dla jednej ani też drugiej strony, o tyle podczas mediacji, obie strony mają szansę znalezienia wspólnego kompromisu, który niejako zadowoli obie strony.

Sprawy o pobicie

W sprawach karnych za pobicie czy też drobne kradzieże, polskie prawo również daje nam szansę rozwiązania problemu w oparciu o porozumienie stron. Ważne jest jednak to, aby dwie strony sprawy, to jest poszkodowany oraz oskarżony, wyrazili na to całkowicie dobrowolną zgodę. Takie rozwiązanie również jest dopuszczalne w przypadku wykroczeń nieletnich. Mediacje tego rodzaju odbywają się jednak w asyście rodziny oraz policji lub innego kuratora. Z pewnością taki rozwój sprawy jest mniej kosztowny i stresujący niż rozprawa sądowa.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *