nauka prawa

Studia prawnicze – czy to dobry kierunek?

Posted by

Prawnik był kiedyś jednym z najbardziej prestiżowych i szanowanych zawodów. Do dziś prawnicy odgrywają niemałą rolę, aczkolwiek nie wszyscy mogą liczyć na lukratywne zajęcia i bardzo wysokie zarobki. Mając to na uwadze, czy warto wybierać studia prawnicze? Tak.

Nie czekaj do klasy maturalnej

Studia prawnicze nie są dla każdego. Niestety, wielu wciąż się wydaje, że to przede wszystkim intelektualne pojedynki między studentami a profesorami, przypominające te z sal sądowych z amerykańskich filmów. Rzeczywistość polskich uczelni, na których można studiować prawo, jest zupełnie inna. Na początku studiów wiele jest uczenia się rzymskim paremii na pamięć, sporo wiedzy z historii państwa i prawa polskiego. Kodeksy i przepisy z konkretnych dziedzin prawa, przyjdą znacznie później.

Mając powyższe na uwadze, warto dokładnie przemyśleć, czy prawo jest dobrym wyborem. Decydując się na ten kierunek, trzeba się liczyć z pięcioma latami ciężkiej pracy, wieloma nocami spędzonymi na nauce, niezwykle trudnymi egzaminami u wymagających profesorów. Jeżeli więc zależy ci na studiach, na których będziesz mieć dużo wolnego czasu na zabawę z koleżankami i kolegami ze studiów, bezstresowym studenckim życiem, niech zastanowią się dwa razy, aby potem nie żałować i niepotrzebnie nie marnować czasu.

Aplikacja musi być

Ci, którym marzy się kariera sędziego, radcy prawnego, adwokata, prokuratora albo notariusza, muszą sobie zdawać sprawę, że skończenie studiów prawniczych to dopiero pierwszy etap na drodze do celu. Potem trzeba jeszcze zdać egzamin wstępny na aplikację, uczyć się trzy lata, a na finał zdać egzamin końcowy. A po skończeniu aplikacji czekają lata budowania pozycji w świecie prawników. Wystarczy wyszukać sobie frazy lokalne związane z adwokatami jak choćby adwokat toruń, by uświadomić sobie jak duża jest konkurencja.

Samo uzyskanie dyplomu ukończenia studiów prawniczych nie pozwala na wykonywanie zawodów prawniczych. Oczywiście nie oznacza to, że taki dyplom nic nie daje, bo po pięciu latach nauki różnych dziedzin prawa, absolwent powinien bez problemu znaleźć pracę wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z przepisami, ustawami, rozporządzeniami, regulaminami, więc na przykład w bankach albo urzędach miast i gmin.

Prestiż i pieniądze wciąż duże

Choć czasy się zmieniły i w cenie jest wiele innych profesji, zawód prawnika wciąż ma wysoką pozycję i niemały prestiż. Wprawdzie rynek jest dość mocno nasycony przedstawicielami tego zawodu, ale raczej niewielu prawników znajdzie się wśród bezrobotnych. Bo i spraw do załatwienia związanych z różnymi dziedzinami prawa nie brakuje, a klienci są coraz bardziej świadomi swoich praw i chętniej z pomocy prawników korzystają. Zwłaszcza że cena porad prawnych jest dziś dużo mniejsza niż kiedyś.

Sędzia, adwokat, prokurator, radca prawny, notariusz to wielki prestiż społeczny i szereg przywilejów związanych z wykonywaniem zawodu, choć również i obowiązków. To również zwykle dobre lub bardzo dobre wynagrodzenie. Aczkolwiek w przypadku dużych pieniędzy można mówić przy współpracy adwokatów i radców prawnych z dużymi, międzynarodowymi firmami, które płacą prawnikom ogromne pensje. Świetnie radzą sobie notariusze, bo każdy co najmniej parę razy w życiu będzie musiał w ich kancelarii się pojawić, gdyż niektóre umowy (polskie prawo wymienia kilkanaście) muszą być zawarte w formie aktu prawnego pod rygorem nieważności.

Oczywiście, można czerpać wielkie profity z własnej kancelarii adwokackiej albo radcowskiej, lecz do wyrobienia sobie marki i pozycji trzeba czasu.

Tutaj warto studiować prawo

Decyzję o studiach prawniczych warto dobrze przemyśleć, a jeżeli już podjęło się decyzję, że chce się zostać prawnikiem, kolejnym krokiem powinno być sprawdzenie, na której uczelni warto studiować. Pomocni mogą okazać się znajomi prawnicy, osoby już studiujące. Mnóstwo opinii o samych studiach i uczących na niej profesorach zamieszczają w sieci studenci i absolwenci prawa.

Od lat w czołówce uczelni z wydziałami prawa są Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński (numer jeden w 2016 roku), Akademia Leona Koźmińskiego, Uczelnia Łazarskiego, SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny. Wysoko ceniona jest nauka prawa również na uniwersytetach białostockim, poznańskim, wrocławskim, UMCS w Lublinie oraz Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *