wynajem mieszkania a umowa prawna

Jak wynająć bezpiecznie mieszkanie?

Posted by

Nie ma w tym nic dziwnego, że bardzo wiele młodych osób marzy o tym by mieszkać we własnym mieszkaniu, a nie z rodzicami. Oczywiście marzenie to wcale nie jest łatwe do zrealizowania gdyż zazwyczaj nie stać ich w żaden sposób, aby móc kupić własny dom czy mieszkanie. W takim przypadku pozostaje tylko wynajęcie własnego M1. Niestety oszustwa związane z wynajmem mieszkania zdarzają się stosunkowo często, dlatego warto wykazać się odrobiną ostrożności a przede wszystkim znać swoje prawa dotyczące wynajmu lokalu mieszkalnego.

Nieznajomość prawa w tej kwestii może poskutkować poważnymi problemami. Pierwszym a jednocześnie najczęściej zdarzającym się problemem jest brak posiadania odpowiedniej umowy dotyczącej wynajmu mieszkania. Niezależnie od tego czy planujemy wynająć mieszkanie od kolegi czy też członka naszej rodziny zawsze powinniśmy wykazać się ostrożnością i mimo wszystko naciskać na sporządzenie stosownej umowy, mówi adwokat Andrzej Pazdyga z kancelarii http://torun-adwokat.com.

W zawieranej przez nas umowie nie może zabraknąć informacji na temat terminu, w jakim stajemy się najemcami mieszkania, dnia miesiąca, w którym zobowiązani jesteśmy dokonać opłaty za mieszkanie a także dokładnego spisu stanu mieszkania oraz wszystkich przedmiotów, które się w nim znajdowały. Wielu najemców o tym bardzo często zapomina, co skutkuje zazwyczaj mniej lub bardziej poważnymi kłopotami takimi jak nagłe wypowiedzenie bez ostrzeżenia czy też wymiana zamków z dnia na dzień. Taki najemca bowiem, nie ma możliwości dowiedzenia prawdy, jakoby ta osoba rzeczywiście płaciła za mieszkanie.

Zalecane jest też zrobienie razem z najemcą zdjęć wynajmowanego mieszkania. Nie musi ich być bardzo dużo ani nie muszą być bardzo szczegółowe. Pamiętajmy przecież że podczas wynajmowana mogą pojawić się normalne ślady użycia (jak przybrudzenia itp.). Chodzi jednak by na zdjęciach pokazać ogólny stan mieszkania zaraz przed oddaniem go najemcy. Dzięki temu jeśli po zdaniu mieszkania zobaczylibyśmy, że np. uszkodzeniu uległy większe elementy jak drzwi, okno czy meble lub że nawet czegoś brakuje to dużo łatwiej udowodnimy, że stało się to podczas gdy mieszkanie było pod opieką najemcy.

Sprawy tego rodzaju trafiają do adwokatów niemal każdego dnia i potrafią ciągnąć się bardzo długi okres czasu. Jeśli zamiast płatności na konto bankowe preferujemy dawanie pieniędzy za czynsz do ręki właściciela, powinniśmy zawsze starać się o otrzymanie potwierdzenia wpłaty pieniędzy. W takim przypadku, bowiem najemca nie jest w stanie udowodnić czy rzeczywiście dokonał płatności. Przed wprowadzaniem się do mieszkania zawsze warto jest w obecności właściciela dokonać spisu wszystkich liczników znajdujących się w wynajmowanym mieszkaniu.

Dzięki temu unikniemy konieczności płacenia za rachunki poprzednich osób najmujących lokal, w którym to my teraz zamieszkamy. Przed wprowadzeniem się warto również zapoznać się dokładnie z regulaminem spółdzielni lub też budynku, w którym się on znajduje. Czasami zasady te wykluczają posiadanie zwierząt, o czym warto wiedzieć zapewne znacznie wcześniej, gdyż uchroni to nas od zbędnych i całkowicie niepotrzebnych perturbacji i zawirowań administracyjno – prawnych.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *