prawnik-praca

Blaski i cienie zawodu prawnika – co warto wiedzieć?

Posted by

Prawnik – zawód tak zwanego zaufania publicznego, cieszy się powszechnym poszanowaniem i odbierany jest w społeczeństwie jako osoba kompetentna, praworządna oraz spełniająca mnóstwo kryteriów wpisujących się ogólnie w kanony społecznego postępowania na różnych płaszczyznach. W niniejszym wpisie skupimy się pokrótce na przedstawieniu zarówno pozytywnych aspektów wynikających z pracy prawnika, jak i pewnego rodzaju ograniczeń czy też czynników, które w przypadku niektórych osób będą mogły stanowić sygnał, że być może nie warto wybierać tej drogi zawodowej.

Przede wszystkim – zarobki?

Owszem, prawnicy mogą zarabiać dużo, to plus. Ale uwaga – tu trzeba wziąć pod uwagę dwie rzeczy. Po pierwsze, ścieżka do dużych zarobków w branży prawniczej jest bardzo długa. Zaczyna się na etapie edukacji na poziomie uczelni, jednakże by wyrobić sobie „markę” i zdobyć zaufanie klientów, potrzebne jest wiele lat ciężkiej pracy, a także budowania wizerunku oraz konsekwentnego gromadzenia, pielęgnowania i rozwijania doświadczenia w dziedzinie, w której chce dany prawnik się specjalizować.

Z drugiej strony, jest też wiele czynników, które mogą być negatywne

To praca, która często wiąże się z dużym ładunkiem czynników stresujących. To znaczy, mamy przecież wiele spraw, które przyjmują obrót niezbyt dobrze dopasowany do dążeń i to też wiąże się z mogącym narastać poczuciem porażki. Chociaż mamy tu jednak do czynienia z budowaniem zawodowej odporności, to jednak w wielu przypadkach będzie to mogło się okazać dosyć mocno obciążające. Co więcej, tutaj mamy do czynienia z tendencją, w której też duża złożoność spraw i kontakty, nierzadko z niebezpiecznymi ludźmi rzutować mogą na ogólne funkcjonowanie w intensywnym stopniu.

Kwestie etyczne i moralne

To też dosyć mocno dyskutowany aspekt, bo przecież jeśli ktoś zajmuje się sprawami karnymi, ma styczność z różnymi typami ludzi. No i może się zdarzyć tak, że klientem jest osoba, co do której intencji mamy mieszane odczucia. Z drugiej strony jest też tak, że jeśli ktoś dostanie obrońcę przydzielonego z urzędu, no to mamy do czynienia z sytuacją, w której też może się rozegrać różny scenariusz. Praca prawnika jest na pewno ciekawa i wartościowa, jednak jeżeli ktoś chce wiązać z nią swoją przyszłość, dobrze byłoby się zastanowić i najlepiej, porozmawiać z kilkoma osobami, które już przeszły drogę przez studia, aplikację i całą resztę ważnych punktów.

Przy współpracy z https://pbkb-adwokaci.pl/.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *