person

Procedura uzyskania licencji detektywa

Posted by

Uzyskanie licencji detektywistycznej wzbudza wiele kontrowersji, choć pozornie owiane jest aurą enigmatyczności. Wiele osób pragnących prowadzić skomplikowane śledztwa niezupełnie zdaje sobie sprawę ze specyfiki owego fachu. W większości przypadków jest to chwilowa pobudka stanowiąca pokłosie obejrzanego filmu, bądź przeczytanej książki. W praktyce praca detektywa jest nader złożona i nie tak spektakularna, jak może się większości wydawać. Karierę w tytułowym fachu należy rozpocząć od uzyskania detektywistycznej licencji. Jaki koszt? Kto ją może uzyskać? Ile trwa procedura? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Kto może się ubiegać o licencję?

Uzyskanie licencji detektywistycznej z jednej strony jest banalnie proste, z drugiej jednak – dla wielu niemożliwe. Wszystko przez strukturę formalną, która wymaga skonkretyzowanych kryteriów. W praktyce zatem o licencję może ubiegać się osoba, która posiada obywatelstwo polskie, bądź inne obywatelstwo kraju UE. Może być to ktoś, kto posiada stosowne pozwolenie – umowę, która uprawnia go do prowadzenia działalności na terenie naszego kraju. Tak, czy inaczej osoba ta musi mieć ukończone 21 lat i posiadać wykształcenie co najmniej średnie. Kolejne kryteria to pełna zdolność do czynności prawnych, pozytywna rekomendacja komendanta adekwatnego do miejsca zamieszkania oraz dokument potwierdzający odbycie szkolenia z zakresu ochrony danych osobowych. Warto podkreślić, iż o licencję nie może ubiegać się osoba zwolniona dyscyplinarnie z policji, wojska, straży granicznej, rządu, prokuratury, ABW oraz CBŚ. Jednym z najistotniejszych dokumentów, które należy mieć przy sobie ubiegając się o tytułową licencję jest orzeczenie lekarskie stwierdzające zdolność psychiczną do wykonywania czynności detektywistycznych.

Ile kosztuje licencja detektywistyczna?

O koszta związane z procedurą uzyskania licencji detektywa zapytaliśmy eksperta – Tomasza Witta.

„…Na łączny koszt całej operacji składa się wiele czynników. Najczęściej zabiegając o uzyskanie licencji otwieramy przy okazji biuro detektywistyczne, co pozwala nieco ograniczyć koszta. Obecnie kszt kursu detektywistycznego to około 100zł, należy doliczyć do tego koszt samej licencji wynoszący 2200zł oraz koszt wpisu do działalności regulowanej, a to już od 500-600zł. Niestety to nie koniec opłat – badania lekarskie umożliwiające zdobycie licencji to koszt rzędu 300zł, ponadto detektywi zobowiązani są do ubezpieczenia w skali rocznej, którego koszt oscyluje w granicach 1000zł w zależności od oferty…” Łączny koszt rozpoczęcia działalności detektywistycznej z uzyskaniem licencji oraz formalności jej towarzyszących to suma wynosząca około 5000zł.  Pomijając kwoty związane z działalnością, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy rzeczywiście jest to praca odpowiadająca naszym cechom charakteru. Osoby ze słabą psychiką i podatne na stres z pewnością z trudem odnajdą się w pełnieniu tego rodzaju obowiązków.

Przy współpracy z biuro detektywistyczne jelenia góra.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *